Jdi na obsah Jdi na menu
 

řeky

Oslava

Oslava je řeka v kraji Vysočina a Jihomoravském kraji. Celkově největší přítok řeky Jihlavy. Délka toku činí 99,6 km. Plocha povodí měří 867,2 km².

 Dyje

Dyje je řeka v Rakousku a v České republice v Jihomoravsk kraj). Délka toku činí 235,4 km, včetně Moravské Dyje 306 km. Plocha povodí měří 13 419 km² (z toho 11164,7 km² v České republice

Svratka
Svratka je řeka na Moravě. Protéká postupně okresy Žďár nad Sázavou v kraji Vysočina a Brno-venkov, Brno-město a Břeclav v Jihomoravském kraji. Je dlouhá 173,9 km. Povodí řeky měří 7118,7 km². Na Vysočině mezi Cikhájí a Jimramovem tvoří řeka nebo její břehy části historické zemské hranice Čech a Moravy, i když na řadě míst se zde zemská hranice od říčního koryta drobně odchyluje. Pojmenování Svratky pravděpodobně vychází ze staročeského slova „sworti“ – vinout se. V nedávné minulosti byla také nazývána Švarcavou. Tento název vznikl z německého výrazu pro černou barvu.

 Haná

 Haná je řeka v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji v České republice. S délkou 54 km je v oblasti střední Moravy druhým nejdelším přítokem Moravy po řece Bečvě.Povodí řeky meří104,75 km²

Morava
Morava je řeka na Moravě v České republice. Nedaleko pramene tvoří krátký úsek historické zemské hranice Moravy a Čech. Na dolním toku tvoří státní hranici mezi Českou republikou a Slovenskem a mezi Slovenskem a Rakouskem. Tato nejdůležitější moravská řeka, která protéká jejím územím od severu na jih, je levým přítokem Dunaje. Je dlouhá 354 km (z toho 269,6 km na území České republiky). Povodí má rozlohu 26 658 km² (z toko 20 692,4 km² na území České republiky).Jméno řeky Moravy patří mezi nejstarší staroevropské názvy vodstev s původním významem voda, močál. Řeku pojmenovalo již předkeltské obyvatelstvo, a to na jejím dolním toku. Podle názvu řeky byla pojmenována i historická země Morava, jejíž hydrologickou osu řeka tvoří.

Svitava
Svitava je řeka na Moravě. Protéká postupně okresy Svitavy v Pardubickém kraji a Blansko, Brno-město a Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Je dlouhá 97 km. Plocha povodí měří 1150 km².